ETİK GAYRİMENKUL DEĞERLEME | HABERLER


 • Almanya Taşınmaz Değerleme Tüzesi   29.7.2013 10:21:07   devamı...
 • Almanya Taşınmaz Değerleme Tüzesi Gayrimenkul değerleme, bilgi ve emeğe dayalı, zor ve ilgililerin haklarını doğrudan etkileyen önemli bir iştir. Doğru, güvenilir ve süratli hizmet sunmayı ana ilke olarak benimseyen şirketimiz, sektörde kalıcı olmanın kaliteli hizmetten geçtiğinin bilincindedir. Bu nedenle gayrimenkul değerleme alanında hizmet üretenlerin ilgili kanun, mevzuat ve uygulamalara yönelik hukuki konular ile inşaat, harita, plan, proje, pafta vb. teknik bilgilerde yeterli bilgi birikimine sahip olmalarını son derece önemli bulan şirketimiz bu alanda yayın eksikliğini giderme çabalarına destek vermektedir. Bu bağlamda konut kooperatifçiliğine yönelik bir yayın yapan şirketimiz, daha önce bir çok önemli çalışmalara imza atmış Sn. Prof. Dr. Erol KÖKTÜRK ’ün bilimsel çabalarının bir ürünü olan “Almanya Taşınmaz Değerleme Tüzesi” adlı kitabı yayınlamıştır. “Almanya Taşınmaz Değerleme Tüzesi” adlı kitap ile başka ülke modellerinin de incelenmesinin yararlı olacağına inanmaktayız. Dileğimiz bu gibi çalışmaların, ülkemiz için iş modellerinin geliştirilmesine ve standartların yükseltilmesine katkı sağlamasıdır. Yayınladığımız bu kaynağın, okuyan, araştıran, üreten, değer bilen ve değer katan tüm insanlara faydalı olmasını ümit ediyoruz. Saygılarımızla.
 • İMAR MEVZUATINDA SON GELİŞMELER VE PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ KONULU EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI   21.04.2014 13:50:12   devamı...
 • İMAR MEVZUATINDA SON GELİŞMELER VE PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ KONULU EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

  İMAR MEVZUATINDA SON GELİŞMELER VE PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ KONULU EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

  Şirketimiz, 21.12.2013 tarihinde Yatırım Gayrimenkul Değerleme A.Ş. ile birlikte İMAR MEVZUATINDA SON GELİŞMELER VE PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ konulu eğitim toplantısı düzenlemiştir.

  Harita-Kadastro Mühendisi Dr. Erdal KÖKTÜRK ’ün eğitmen olarak katıldığı toplantı Ankara’da Vivaldi Hotel’ de düzenlenen eğitim toplantısında; İmar mevzuatında son gelişmeler ve  Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğindeki değişiklikler ele alınmıştır. Eğitime şirket merkezinin tam kadro, bölge sorumluları ile birer uzman ile katılmıştır.

 • Bina İnşaatı Maliyet Endeksi %9,67 Arttı   29.7.2013 10:21:07   devamı...
 • Bina İnşaatı Maliyet Endeksi %9,67 ArttıBina inşaatı maliyet endeksi Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan 2008 yılının birinci döneminde %9,67 oranında arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Bina İnşaatı Maliyet Endeksi 2008 yılı birinci döneminde, bir önceki döneme göre %9,67, bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,45 ve dört dönemin ortalamasına göre ise %7,07 artış kaydetti. 2008 yılı birinci döneminde bir önceki döneme göre işçilik endeksinde %4,93; malzeme endeksinde ise %11,09 artış gerçekleşti. 2007’nin dönemine göre ise, işçilik endeksinde %12.54 ve malzeme endeksinde %11.15 artış gerçekleşti.
 • ULI Konferansı Istanbul   29.7.2013 10:21:07   devamı...
 • ULI Konferansı Istanbul İstanbul Avrupalı yatırımcılar için büyük fırsatlar sunmaya devam ediyor. Ankara, Antalya, Gaziantep, İzmir, Kayseri de yatırımcıların gündeminde. Avrupalı 400 gayrimenkul uzmanın katılımı ile gerçekleşen “Emerging Trends in Real Estate® Europe 2008” raporunda İstanbul, gayrimenkul yatırımcıları tarafından yapılan değerlendirmede geçtiğimiz yılla aynı değerlere ulaştı. Moskova gayrimenkul piyasasındaki hızlı büyüme nedeniyle İstanbul, bu yıl çok küçük bir farkla 2. sırada yer alsa da, yatırımcılar tarafından “fırsatlar şehri” olarak nitelendirilmeye devam ediyor. 2008’de “İstanbul’da gayrimenkul alın” önerisinde bulunanların sayısı geçtiğimiz yıla oranla bütün alanlarda artış gösterirken; gerek ofis, sanayi ve ticari yatırımlar ve gerekse de, konut alımı açısından gayrimenkul alımında İstanbul, 27 kent içerisinde birinci veya ikinci sırada yer alıyor. Araştırmaya katılan yatırımcılardan biri İstanbul’u “büyük nüfusu, hızla artan milli geliri ve uygun ekonomik şartları ile Avrupa’nın Hindistan’ı” olarak nitelendirirken yatırımcıların İstanbul’a karşı iyimser yaklaşımı Türkiye geneline de yansımış gözüküyor. Araştırmaya katılan yatırımcılardan bazıları gözlerini Istanbul dışındaki illere de çevirdiklerini belirtti. Bu yılki araştırma sonuçlarına göre Antalya, Ankara, İzmir, Kayseri ve Gaziantep kentleri de Avrupalı gayrimenkul yatırımcılarının gündemine girmiş durumda. Araştırmaya göre Avrupa pazarları birbirine daha fazla bağlı ve etkileşimli hale geldi. Bir bölgedeki ekonomik değişimler diğer Avrupa bölgelerini de etkiliyor. Araştırmada, gelecek dönemde gayrimenkul sektörünü en çok etkileyecek etkenler; katı kredi koşulları, enerji maliyetlerinin artması ve konut piyasasının sakinleşmesi olarak sıralandı. Avrupa gayrimenkul sektörünün yatırımları Ortadoğu ve Afrika gibi bölgelere kayıyor. •Avrupalı yatırımcılar İstanbul’da gayrimenkul yatırımı açısından en çok ofis alımına sıcak bakıyor. İstanbul’daki ofisler için %85 oranında “satın alın” tavsiyesi yapılırken konut alımında bu oran %58.